GSO Test

FGB and Committee Membership 2022-2023

Name & Committee

Category

Appointed by

Term of Office

 (no. of years & end date)

Responsibilities

 Pecuniary Interests/Staff Relationships/Governance at other schools

Paul Shakespeare

Curriculum, Resources

Headteacher

GB

 

04/01/21

 Headteacher

NIL

Kevin Cleveland

Resources, 

Pay Committee

HT Performance Panel

Co-opted

GB

4

13/05/2023

Chair of FGB

NIL

Jini Cherian

Curriculum

HT Performance Panel

Local Authority

Cty Cllr

4

29/11/2020

 Vice Chair of FGB

SEND Governor

NIL

Chris Fraser-Wade

Curriculum

     Co-opted           GB 4          25/01/2025

 Sports Premium Governor

                     NIL

Shirley Townsend

Curriculum

 HT Performance Panel

Co-opted

 GB

4

10/09/2026 

Chair of the Curriculum Committee 

NIL 

Liam Buggs

Curriculum 

 Co-Opted  GB 4  17/06/2026

 Safeguarding Governor

Pupil Premium Governor

 NIL

 Zoe Blagbrough

Resources

Staff Governor  

GB

10/09/2026

 Development and Training Governor

Teacher at school

NIL

Joanne Adams

Curriculum

Parent 

 Parents

 4

 11/11/2022

 

 NIL

 Andrew Geary

Resources, Pay Committee

Parent

Parents

4

11/11/2022

 Chair of the Resources Committee

Governor at  MFIS 

Nicola Lee-Ratcliff

Resources

Pay Committee

Parent

Parent

4

29/03/2025

 

NIL

Former Governors

 

 

 

 

 

 

Jane Buggy Parent Parents 4

Resigned:

September 2020

Grant Waring

Resources

HT Performance Panel

Pay Committee

Co-opted  GB 4

Resigned:

January 2021

Health and Safety Governor   NIL

Lucy Dovey

Curriculum

Pay

HT Performance Panel

 

Co-Opted GB 4

Resigned:

July 2022

SEND Governor

Safeguarding Governor

Chair of the Curriculum Committee

NIL